Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon Dropshipping gibi dropshipping satış yöntemi kısaca stoksuz e-ticaret olarak ifade edilebilir. Bu ticaret modelinde satışını gerçekleştirmiş olduğunuz ürünleri online olarak tedarikçinizden sipariş ederek ürünün tedarikçiden direkt olarak müşteriye gitmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken yolun başında ise online bir platformda mağaza açmak gelir. Bunun için Amazon Amerika, Amazon Avrupa, Amazon Kanada veya Amazon Meksika gibi pazar yerleri tercih edilebilir. Amazon Dropshipping için bazı önemli noktalar var!
10 Şubat 2020

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
10 Şubat 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Amazon Dropshipping için bazı önemli noktalar var!

Mağazanızı açtıktan sonra ürünleri manuel olarak veya bir program vasıtasıyla tedarikçinizden çekerek kendi mağazanızda listeleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ürünlerin herhangi bir trademark içermemesidir. Yani büyük bir firmaya ait, patentli ürünlerin izinsiz satışı yapılmamalıdır. Amazon bu tip durumlarda hesabınızı geçici ya da kalıcı olarak kapatabilir. Amazon dropshipping yapmaya başlamadan önce bu tarz önemli ipuçlarına hâkim olmak adına çeşitli kişi veya kurumlar tarafından sağlanan Amazon kursu ya da dropshipping kurslarına katılabilirsiniz.

Amazon’da En Çok Satılan Ürünler

Amazon’da en çok satılan ürünlerin başında elbette kıyafet, elektronik ürün, oyuncak, kozmetik ürünler, bebek eşyaları gibi sektörlere ait ürünler gelir. Ancak Amazon mağazanızın ürün gamını belirlerken dikkate almanız gereken bir diğer husus ise kendi ilgi alanlarınızdır. İlgi duyduğunuz bir sektörde oluşan gelişmeleri, trendleri daha yakından takip edeceğiniz için o sektördeki ürünlerin satış ve pazarlamasını daha kolay yapabilirsiniz. Özellikle yoga kıyafeti, balıkçılık malzemeleri gibi “niche marketing” uygulayabileceğiniz, spesifik ilgi alanlarına yönelik olan ürünler sıklıkla tercih edilir. Böylece müşteri kitlenizi daha kolay hedefleyebilir, belirli bir ilgi alanı çerçevesinde pazarlama faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.

Amazon’da müşterilerinize sunmak üzere mağazanıza ürün eklerken manuel veya program yoluyla bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak bu iki yöntemin de kendine has eksileri ve artıları vardır. Manuel eklemede her bir ürünü kendi karar süzgecinizden geçirerek ekleyeceğiniz için kural dışı bir uygulama yapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Ancak çok sayıda ürün çeşitliliği içeren bir mağazada her ürünü tek tek elle yüklemek oldukça yorucu olacaktır. Buna karşın, program yoluyla ürün ekleme yaptığınızda ise trademark içeren yani tescilli bir ürün program tarafından mağazanıza eklenebilir.

Bunun takibi oldukça zor olabilir ve Amazon mağazanızda bir başka firmaya ait tescilli bir ürün listelediğinizi fark ettiğinde hesabınız kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle program ile ürün ekleme yapacaksanız, sık sık trademark kontrolü yapmanız önerilir.

Amazon Dropshipping Fiyat Oranı Nasıl Belirlenir?

Amazon Dropshipping yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunur. Bunların başında fiyatlandırmayı doğru yapmak gelir. Kâr edebilmeniz ve satış yapabilmeniz için piyasa ile denge oluşturan fiyat politikası izlemeniz gerekir. Bu nedenle öncelikle rakiplerinizin benzer ürünler için uyguladığı fiyat politikalarını incelemenizde fayda vardır.

Ardından ürünü satın alırken tedarikçinize ödediğiniz ücreti, Amazon Dropshipping kesilecek komisyonu, kargo ve vergi ücretlerini topladıktan sonra elde etmek istediğiniz kârı da ürün fiyatına ekleyerek fiyatlandırma yapmanız gerekir. Bu noktada elde edeceğiniz kâr oranı sektörünüze, ürününüze ve sezona bağlı olsa da, dropshipping uygulayan satıcılar genellikle %10 ilâ %30 arasında bir kâr oranı eklemeyi tercih eder. Ancak bu rakam sizin sektörünüze, ürün gamınıza ve satış yapacağınız ülkenin refah seviyesine göre değişkenlik gösterir.

Dropshipping’te Tedarikçi Seçimi

Amazon dropshipping iş yönteminde dikkat edilmesi gereken en kritik noktalardan biri de tedarikçi seçimidir. Tedarikçinizi en iyi şekilde tanımak, size herhangi bir problem yaratmayacağından emin olmak istiyorsanız, kendisiyle çalışmaya başlamadan önce bir deneme alışverişi yapmanız önerilir. Bu sayede ürünün kaç günde kargolandığı, elinize kaç günde ulaştığı, ürünün kalitesi, tedarikçinizin iletişim becerileri ve problemleri çözme yetisi gibi birçok konuda bilgi ve deneyim sahibi olabilirsiniz.

Kendi müşterilerinize sunmadan önce ürünü görmek ve kalitesini kontrol etmek için de oldukça önemli avantajlar sağlayan bu uygulama, birçok kazanım elde etmenizi sağlar. Ayrıca, tedarikçinizin yeterince geniş ürün çeşitliliğine sahip olduğundan ve size toptan fiyatlandırma uygulayacağından emin olmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü