Amazon Amerika Komisyon Oranları Nelerdir?

Dünyanın en büyük online pazaryeri Amazon’da tüketiciler yılda ortalama 1400 dolar harcıyor. Markalar ve perakendeciler için büyük bir avantaj sunan Amazon’da bazı maliyetlere katlanmak gerekiyor. Amazon’da satış için dikkate alınması gereken birçok faktör var. Öncelikle hangi satış stratejisinin işletme için en uygun olduğuna karar vermek gerekiyor. Amazon’un bireysel satış planı, hemen satışa başlamak isteyen üçüncü taraf satıcılar için genellikle yeterlidir; ancak koleksiyon veya güzel sanatlar gibi niş kategorilerinde ürünleriniz varsa profesyonel bir satış planı kurgulamalısınız! Amazon Amerika komisyon oranları, bireysel ve profesyonel satış stratejileriniz için fikir verecektir!
13 Temmuz 2020

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
13 Temmuz 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Amazon Amerika’da komisyon oranları, bireysel ve profesyonel satış stratejileriniz için fikir verecektir!

Amazon Amerika’da Satış Yapmak

Amazon.com’da satış yapan veya satış yapmayı düşünen herkes, dünyanın en büyük perakende platformunda satışın ne kadara mal olacağını bilmek istiyor. Bu sebeple sık sık Amazon Avrupa ve Amazon Amerika komisyon oranları sorgulanıyor. Amazon Amerika’da profesyonel satıcılar aylık 39,99 $ ödeme yapıyor. Bu ücret 2020 yılında değişmedi. Ayrıca, kategoriye göre ürün başına farklı komisyon ücretleri ve nakliye ücretleri de ödemek gerekiyor. Bireysel satıcılar her kategoriye göre komisyon ücretlerinin yanı sıra satış başına 0,99 ABD doları ödemek zorunda. Amazon’daki tüm satış işlemleri üzerinden çeşitli ücretlendirmeler yapılıyor. Bu sebeple Amazon Amerika komisyon oranları ya da Amazon Amerika satış komisyonları olarak adlandırılan kesintiler, abonelik modeli ve satış yaptığınız kategoriye göre farklılık gösteriyor.

Amazon Amerika Komisyon Oranları Ne Kadardır?

Amazon’da satış için esnek seçenekler vardır. Amazon Amerika komisyon oranları seçtiğiniz satış planı, ürün kategorisi ve siparişleri yerine getirme planına bağlıdır. Amazon, satış hedeflerine uygun kombinasyonlar sunuyor. Amazon’daki bireysel ve profesyonel satış planlarının kategoriye göre değişen öğe başına nakliye ücretleri de bulunuyor. Ayda 40’tan az ürün satmayı planlıyorsanız bireysel plan, en ideal seçenek olacaktır. Satış planı dışında tavsiye ücreti (referral fee), siparişlerin teslimat seçenekleri ve reklam verme gibi diğer ek maliyetler de vardır.

Amazon’daki satışa çıkarılan ürün kategorilerine göre 2020 Amazon Amerika komisyon oranları listesi şöyledir;

KategoriAmerika
Bebek ürünleri (Kıyafet hariç)%8 ila %15
Güzellik ürünleri%8 ila %15
Bira, şarap ve alkollü içecekler10%
Kitaplar, müzik, VHS, DVD15%
Kamera ve fotoğraf makineleri8%
Cep telefonu8%
Giyim, ayakkabı, aksesuar17%
Tüketici elektroniği7%
Elektronik aksesuarları%8 ila %15
Mobilya ve dekor%10 ila % 15
Bakkal ve gürme%8 ila %15
Sağlık ve kişisel bakım%8 ila %15
Mobilya15%
Bakkal ve gürme%8 ila %15
Sağlık ve kişisel bakım%8 ila %15
Endüstriyel araçlar ve aletler12%
Takı, mücevher%5 ila %20
Seyahat aksesuarları, bavul15%
Müzik aletleri15%
Ofis ürünleri15%
Yazılım15%
Bilgisayar6%
Spor ve dış mekan15%
Video oyunları, aksesuarlar, konsollar%8 ila %15
Saatler%3 ila %16
Diğer15%
Amazon Amerika komisyon oranları

Amazon Amerika’da FBA Komisyon Ücretleri

Amazon’un depolama ve sevkiyat hizmeti FBA’dan faydalanan kullanıcılar için komisyon ücretleri de değişiklik gösterir. Amazon FBA komisyon ücretleri şu hizmetlerden alınmaktadır;

  • FBA Fulfillment Fee (FBA Sipariş Komisyonu)
  • Storage Fee (Depolama Komisyonu)
  • Removal Order Fee (Ürün Geri Çağırma Komisyonu)
  • Label Service (Etiket Hizmeti)

Amazon’da FBA hizmetlerinde ürünün paket boyutları, ağırlığı, depolama ve paketleme masrafları, sevk yapılacak ülke veya eyalet gibi faktörler FBA komisyon ücretlerini etkileyen faktörlerdir. Bu faktörlere göre her gönderi için ürün başına belirli bir fiyat talep edilir. Amazon Amerika komisyon oranları, Amazon’daki hesabınızdan otomatik olarak kesilir. Komisyon fiyatlandırmaları, pazar bazlı para birimine çevrilerek hesaplanabilir.

Amazon Amerika FBA komisyon fiyatlandırmaları küçük ürünler için ürün başına 2,41 dolara düşük olabilir. Daha büyük veya büyük boyutlu ürünler için de 100 dolardan fazla FBA fiyatlandırması yapılabilmektedir. Amazon’un depolarını kullanırsanız, kullandığınız depolama alanı miktarına bağlı olarak aylık bir ücret ödenir. Bu ücret, küp başına 0,69 dolardan 2,40 dolara kadar çıkabilir.

WORLDEF İle Amazon Uzmanı Olun!

Uluslararası e-ihracat platformu WORLDEF, Amazon’a giriş ve Amazon’un satış mantığını anlamak için özel eğitim programları düzenliyor. Amazon Girişimciliği Sertifika Programı ile Amazon’da mağaza sahibi olmanın avantajlarını öğreneceksiniz. Buybox nedir, neden önemlidir? Amazon satıcı hesabı kurulumu ve aktivasyonu nasıl yapılır? Amazon Amerika’dan ödeme alma seçenekleri nelerdir? FBA ürün planlaması nasıl yapılır? Amazon Amerika komisyon oranları için nelere dikkat etmek gerekir? WORLDEF BUSINESS SCHOLL eğitmenleri bu sorunları cevaplarını ve daha fazlasını bu eğitimde veriyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü