Amazon Air, Avrupa’daki ilk hava kargo merkezi ile dev kargo şirketlerin rakip oldu

Global e-ticaret devi Amazon bünyesindeki havayolu kargo departmanı Amazon Air, Avrupa’daki ilk hava kargo merkezini geçtiğimiz kasım ayında Almanya’da açtı. Artan müşteri beklentilerini daha hızlı bir şekilde karşılamak için New Orleans’a ilk uçuş gerçekleşti.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Amazon Air, Avrupa’daki ilk hava kargo merkezini geçtiğimiz kasım ayında Almanya’da açtı.

Amazon Air’in 20 bin metrekarelik büyüklüğe sahip kargo merkezi, Almanya’daki Leipzig-Halle Havalimanı’nda yer alıyor. Tesisin; kargo paketlerinin sınıflandırılması, kamyonlara ve uçaklara kargo yükleme ve boşaltma işlemlerinde kullanılması amaçlanıyor.

Amazon, 2016 yılında teslimat ve nakliye ağını genişletmeye başladı. Daha sonraki yıllarda havayolu lojistik operasyonlarını istikrarlı bir şekilde büyüttü. Amazon; ABD’nin Teksas, Porto Riko ve Florida’daki havaalanlarında bölgesel hava merkezlerine sahip. Aynı zamanda şirketin planları arasında 2021 yılında Northern Kentucky Uluslararası Havaalanı ve San Bernardino Uluslararası Havalimanı gibi stratejik havaalanlarına yeni merkez açmak da yer alıyor.

Amazon, haziran ayında koronavirüs salgınının bir sonucu olarak ekstra talepleri karşılamak üzere bir hamle yaparak, filosuna ekstra bir düzine yeni uçak ekledi. Avrupa kargo merkezinin de açılmış olması, Amazon’un operasyonlarının bu yönünü büyütmeye hâlâ öncelik verdiğini gösteriyor. Bu durum da, Amazon hizmetlerine ve genel olarak online alışverişe yönelik talebin Avrupa’da ve başka yerlerde büyük olasılıkla artış gösterdiği göz önüne alındığında, e-ticaret sektörünün geleceği açısından ümit verici bir durum olarak göze çarpıyor.

Amazon Air, dev kargo şirketlerine rakip oldu

Bir havayolu kargo üssü için küçük sayılabilecek bir alana kurulmuş olsa da en nihayetinde Amazon’a lojistik pazar payı için en büyük üç ekspres kargo şirketine meydan okuma şansı verdi. Yani DHL, FedEx ve UPS gibi kargo şirketlerine önemli bir rakip oldu.  Bu bağlamda Amazon, bahsi geçen büyük lojistik firmalarıyla aynı segmente yükseldi.

Bununla birlikte Amazon’un, düşük fiyat ve hızlı kargo seçenekleri sunabileceği için azımsanmaması gereken bir kargo hizmet sağlayıcısı olacağı öngörülüyor. Özellikle koronavirüs salgını sırasında insanlar perakende mağazalardan alışveriş yapmak yerine e-ticaret sitelerini daha fazla kullanmaya başladı. Bu gelişme, Amazon açısından çok değerli bir gelişme olarak düşünülebilir.

Buna ek olarak, Leipzig’deki ve Avrupa’nın başka yerlerindeki Amazon lojistik merkezlerinden gelen kargo paketleri, kıtanın dört bir yanındaki Prime üyelerine teslimatı hızlandırmak için 20 bin metrekarelik kargo tesisinden geçecek. Böylece bu merkez, Amazon’un üçüncü taraf paket taşıyıcılarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracak. Aynı zamanda daha düşük bir fiyat ve daha esnek teslimat seçenekleri sunmasını sağlamış olacak.

Bu yeni hava kargo merkezi, şirketin Avrupa lojistik ağı içinde yeni ve önemli bir bağlantı noktası olacak. Ayrıca, Amazon, tipik Amazon Air tasarımına ve logosuna sahip iki adet Boeing 737-800 kiraladı. Bu iki uçak, Amazon Air’in dünya çapında işlettiği 70’in üzerinde uçaktan oluşan mevcut filosunu tamamlayacak.

200’den fazla yeni istihdam sağlandı

Amazon Air, bu yeni hava kargo merkezinden günde iki uçuş gerçekleştirecek. Buna ek olarak, hava kargo merkezi, Leipzig’deki mevcut bin 500 Amazon işine ek olarak bölgede 200’den fazla yeni istihdam olanağı sundu.

Saksonya Eyaleti Devlet Başkanı, açıklamasında şunları belirtti; “Şirketler ve son müşteriler, güçlü ve güvenilir tedarik zincirlerinden yararlanmaya devam edecek. Bu tedarik zincirlerinin ne kadar büyük bir önem arz ettiği koronavirüs salgını sürecinde özellikle netleşti.”

Leipzig’deki Amazon İcra Merkezi’nin eski Genel Müdürü Dietmar Jüngling, kargoları kamyonlardan uçaklara veya tam tersi şekilde sıralayacak, sınıflandıracak, yükleyecek ve boşaltacak ekibe liderlik ediyor. Konuya ilişkin açıklamasında, “Bölge insanlarının bu operasyonları benimsemesindeki ve bölgeye getireceğimiz uzun vadeli ekonomik etki ve istihdam yaratma fırsatlarına olan desteklerini takdir ediyoruz.” dedi. Ayrıca, “Güvenli bir çalışma ortamı sağlarken bölgedeki hava kargo ağımızı oluşturacak bir ekip kurmak ve eğitmek için çok çalıştık. Amacımız; bu zorlu dönemde ve ötesinde müşterilerin değişen ihtiyaçlarını destekleyebilmemizi sağlamaktır.” diye ekledi.

Amazon Air’in genişleme planları

Amazon Air, geçtiğimiz aylarda New Orleans’taki Louis Armstrong Uluslararası Havalimanı’nda günlük kargo hizmetine başladığını duyurdu. Amazon Air, bu yıl şimdiye kadar Hawaii’de iki, Teksas’ta bir kargo geçidi açtı. Florida Lakeland’de bölgesel bir hava merkezi ve önümüzdeki yılın başlarında açılması planlanan batı ABD merkezi olarak Kaliforniya’daki San Bernardino Uluslararası Havalimanı’nı seçti.

Amazon Air, halihazırda DHL Express ile paylaştığı Northern Kentucky Uluslararası Havalimanı’nda 1,5 milyar dolarlık bir ulusal merkez inşa ediyor. Yeni merkezin önümüzdeki yaz aylarında faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu gelişmelere göre Amazon, DHL, UPS, FedEx gibi büyük kargo firmalarıyla aynı ligde yer alabilecek bir konuma yükselmiş oluyor. Dijital dünyada lojistik konusunda alışılagelmiş normların ne kadar hızlı değiştiğini ve yeniden tanımlandığını gözler önüne seriyor. Uzmanlar, 1 yıl içinde Avrupa’da açılan yeni merkez ile birlikte üç yeni kargo merkezi eklenmesinin Amazon’un lojistik açıdan genişleme sürecini önemli ölçüde artıracağını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü