Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Amazon, 55 bin kişi istihdam edecek

Amerikalı e-ticaret devi Amazon, önümüzdeki aylarda 55 bin kişi istihdam edeceğini açıkladı.
Amazon

Amazon CEO’su Andy Jassy, Jeff Bezos’tan görevini devraldıktan sonra ilk kez basına röportaj verdi. Röportajda, şirketin büyük istihdam hamlesini duyurdu. Buna göre Amazon, Google’daki tüm çalışanların üçte biri veya Facebook’taki iş gücünün tamamı kadar kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Jassy, yaptığı açıklamada, perakende, bulut bilgi işlem ve reklam sektörlerindeki taleplere cevap vermek için insan gücüne ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Ayrıca, Amazon’un hızlı internet ağını geliştirmek için uzaya uydu gönderme girişimi olan Project Kuiper’in de istihdama ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Jassy, bir ankete atıf yaparak, ABD’de çalışanların yüzde 65’inin iş değiştirmek istediğini kaydetti. Ayrıca, “Pandemi sebebiyle çok fazla pozisyonda değişiklik oldu. Farklı ve yeni işler yapmak isteyen çok insan var.” ifadelerini kullandı. Jassy tarafından açıklanan 55 binden işçiden 40 binden fazlası Amerika Birleşik Devletleri’nde; diğerleri Hindistan, Almanya ve Japonya gibi ülkelerde olacak.

Amazon’un teknoloji alanında 275 bin çalışanı var

Amazon, büyük bir kısmı depo ve teslimat operasyonlarında olmak üzere 2020 yılında 500 binden fazla çalışanıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci özel işverendir. E-ticaret devinin farklı ülkelerde teknoloji ve kurumsal alanda yaklaşık 275 bin çalışanı bulunuyor. 55 bin kişilik yeni personel ile alındığında Amazon’un bu alanlardaki çalışan sayısı yüzde 20 büyüyecek. Amazon’un yıllık iş fuarı 15 Eylül’de başlıyor. Jassy, bu dönemin yeni istihdamlar için iyi bir zaman olduğunu düşünüyor.

Amazonun istihdam hamlesi, Amazon’un küresel işçi sendikasının Amazon’daki iş yoğunluğu eleştirerek, yoğun bir şekilde incelediği bir dönemin ardından geldi. Jassy, “Amazon’un zorlu iş yeri kültürünün nasıl değişebileceği” sorusuna, “müşterilere ve inovasyona odaklanmalarının bu durumu iyileştireceği” şeklinde cevap verdi.

Şirket, eve teslimat ürünlerine yönelen tüketicilerin talebini karşılamak için daha fazla depo inşa ediyor ve işçi istihdam edebilmek için ücretleri artırmak üzere büyük yatırım yapıyor. Jassy, Amazon’un “tazminat açısından çok rekabetçi” olduğunu söyleyerek, saatlik asgari ücret olan 15 doların üstüne ulaştığını; başlangıç ​​maaşının saatte 17 dolar olduğunu kaydetti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler