Allegro, Avrupa’da halka arz piyasasını canlandırıyor

Polonyalı e-ticaret şirketi Allegro, halka arzını gerçekleştirdi. Şirketin hisseleri ekim ayındaki halka arzın ilk gününde yüzde 60’dan fazla bir artış gördü. Şirket, Avrupa’nın en büyük ilk halka arzında yaklaşık 19 milyar dolarlık bir piyasa değeri sağladı.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Polonyalı e-ticaret şirketi Allegro, halka arzını gerçekleştirdi.

Allegro’nun Polonya’daki konumu, hisselerini çekici hale getiriyor. Halka arz ekosisteminde 2020 yılı sezonu kapanmak üzere. Halka arz yapan şirketler, ABD başkanlık seçimleri ile bağlantılı herhangi bir potansiyel piyasa karmaşasından kaçınıyor. 2021 yılının ilk yarısı için Avrupa genelinde çok sayıda halka arz anlaşması olacak. Bu konuda bankacılık sektöründen pek çok kişi açıklamalarda bulunmuştu.

Şirketin hisseleri, ekim ayındaki halka arzının ilk gününde yüzde 60’dan fazla bir artış gördü. Bu artış, şirketin değerini 11,7 milyar dolarlık zımni açılış piyasa değerinden 19 milyar doların biraz üzerine çıkardı. Bu, Covid-19 salgınının da etkilediği e-ticarete olan yüksek talep sonucunda hem kurumsal hem de perakende yatırımcıların e-ticaret hisse senetleri için ne kadar istekli olduklarını gösteriyor.

Allegro Neden Tercih Edildi?

Allegro’nun Polonya’da güçlü bir pazar konumu bulunuyor. Bu da şirket hisselerini daha da çekici hale getiriyor. SimilarWeb tarafından web siteleri üzerinde yapılan eylül analizlerine göre, allegro.pl web sitesi, internet devleri Google, YouTube ve Facebook sitelerinin hemen arkasında dördüncü sıraya yerleştir. Artan e-ticaret hacminin sonucu olarak Allegro, geçen ay google.pl’nin önüne geçerek, üçüncü sıraya yükseldi. Ayrıca, SimilarWeb, şirketi e-ticaret ve alışveriş kategorilerinde 1. sıraya yerleştirdi. Site, Aralık 2020 ayı boyunca 231 milyondan fazla ziyaret aldı.

Şirketin güçlü başlangıcı, aynı zamanda yatırımcıların büyüme potansiyeli olan şirketler için ödeme yapmaya istekli olduklarını gösteriyor. Ayrıca, bu şekilde hisselerin arttığı ABD’deki bazı son halka arzların performansına da ayna tutmuş oluyor. Bu durum, ayrıca, e-ticaretin ve e-ticaret şirketlerinin pazar değerlerinin ne kadar yüksek olduğunun da bariz bir göstergesi olarak görünüyor.

Allegro’nun lansmanı, Avrupa halka arz piyasasının toparlandığının işareti

İngiliz e-ticaret firması The Hut Group, eylül ayında Londra Borsası’nda 7 yıldır en büyük başlangıcı yaptı. Şirketin başarılı lansmanı, Avrupa halka arz piyasasının toparlandığının bir başka işaretiydi. Bu bağlamda e-ticaret firmaları, daralma sürecine girmiş bir ekonomiye rağmen piyasaları ayakta tutan ana etkenlerden biri olarak göze çarpıyor. Xtellus Capital analisti Ivan Kim, “Son salgın, bir tüketici için e-ticaretin değerini vurguladı ve e-ticaret penetrasyonunu hızlandırdı. Allegro köklü bir pazar yeri ve zaten oldukça kârlı.” açıklaması yaptı.

Şirketin hisseleri, günü üst sınırda açılmış olan 43 zloti halka arz fiyatından yüzde 63 artışla 70 zlotiden kapattı. Bu sayede şirket, Varşova borsasındaki en değerli şirket oldu ve şirketin halka arzdan sonra en büyük 20 şirket WIG20 endeksinde Commerzbank bünyesinde yer alan mBank’ın yerini alacağı belirtildi. Allegro’nun halka arzı, 23,25 milyondan fazla yeni hisse ve 190,29 milyon mevcut hisseden oluşuyor. Daha önce, Varşova borsasındaki en büyük şirket video oyunları yapımcısı CD Projekt’ti.

Polonya, ilk halka arzın yeni yatırımcıları çekmek için mücadele eden ve ciroda bir düşüş görülen borsayı artıracağını umuyor. Polonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Gowin, bir basın toplantısında “Pandemi ve durgunlukla mücadele ettiğimiz bu zor zamanlarda hepimizin iyi haberlere ihtiyacı var. Allegro’nun ilk çıkışı hepimiz için iyi haber.” dedi.

Allegro hakkında

Allegro, Polonya’da 1999 yılında kurulan büyük bir online pazaryeridir. 2020 Şubat ayında, web sitesi aylık ziyaretler açısından dünyanın en büyük 10 e-ticaret web sitesi listesine girdi. Şirketin serüveni bir bilgisayar donanımı toptancısının bodrumunda başladı. Günümüzde alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan platformda 21 milyondan fazla hesap oluşturuldu. Şirketin e-ticaret sitesinden listelenen eşyaların çoğu yenidir ve yaklaşık yüzde 10’u ikinci eldir.

Müşteriler her gün 1,2 milyondan fazla ürün satın alıyor; bunların yüzde 95’inden fazlası yeni ve sabit bir fiyata satılan, garantili ve sigortalı ürünlerdir. Şirket, 125 binden fazla satıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu satıcılar, sadece dünyanın en büyük markalarından oluşmuyor. Aksine çoğunlukla küçük ve orta ölçekli Polonyalı şirketlerden oluşuyor. Allegro, tüketici haklarını teşvik ederek ve girişimciliğin gelişimini destekleyerek e-ticaret pazarındaki standartları iyileştirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü