Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Alibaba, gelir artışında en düşük seviyede

Alibaba, 2022 gelirlerinde yüzde 20 ila yüzde 23 arasında artış bekliyor. Şirketin ABD’de işlem gören hisseleri perşembe günkü açılıştan önce yüzde 3 değer kaybetti.
alibaba

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba, gelir artışında kuruluşundan bugüne en düşük seviyede seyrediyor. İkinci çeyrek sonuçlarının yavaşlayan tüketim, artan rekabet ve düzenleyici baskı nedeniyle beklentileri karşılamaması nedeniyle yıllık gelirinin 2014 borsa çıkışından bu yana en yavaş hızda büyüyeceği tahmin ediliyor.

Bekârlar Günü’nde en yavaş satış büyümesi gerçekleşti

2022 gelirlerinde yüzde 20 ila yüzde 23 arasında artış bekleyen Alibaba’nın ABD’de işlem gören hisseleri, perşembe günkü açılış çanından önce yüzde 3 değer kaybetti. Dünyanın en büyük online alışveriş festivali olan Bekârlar Günü’nde en yavaş satış büyümesini kaydeden Alibaba, son dönemde satış rakamlarının ötesinde sosyal refahı ve çevreyi iyileştirme konularını öne çıkarmıştı.

Baskılar olumsuz etkiliyor

Öte yandan, Çin hükümeti tarafından uygulanan baskılar, Alibaba’dan araç çağırma devi Didi Global’e kadar Çin’in büyük teknoloji şirketlerini olumsuz etkiledi. Baskılar sonucunda, 2004’te halka arz edildiğinden bu yana en yavaş üç aylık gelir artışını kaydeden Çinli oyun ve sosyal medya devi Tencent Holding’in de büyük zarar gördüğü belirtildi. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ise, geçen yıl Çin’deki baskılar hakkında yaptığı eleştiriler sonrası kamuoyundan uzun süredir uzak kalıyor.

Alibaba değerinin üçte birini kaybetti

Çinli yetkililer, geçtiğimiz kasım ayında Alibaba’nın fintech iştiraki Ant Group’un 37 milyar dolarlık ilk halka arzını askıya almaya zorlamış ve nisan ayında Alibaba’ya 2,8 milyar dolarlık rekor bir para cezası vermişti. İlk faaliyet zararını cezaya maruz kaldığı aynı çeyrekte kaydeden şirket, bu yıl şimdiye kadar piyasa değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti. Çeyrek raporundaki rakamlara bakıldığında, e-ticaret devinin gelir büyümesi yüzde 29 artarak 31,44 milyar dolarla son altı çeyrekteki en yavaş büyüme oranı olarak kayıtlara geçti.

Alibaba’nın ana e-ticaret birimi olan Çin ticaret perakende iş birimindeki gelir, yıllık yüzde 33 artışla 126,83 milyar yuan’a ulaştı. Bulut bilişimden elde edilen gelir, yine bir önceki yıla göre üçüncü bir artışla 20 milyar yuan’a ulaştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara