Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Alibaba, Bekarlar Günü’nde 84,5 milyar dolarlık rekor satış yaptı

Alibaba, bu yıl Bekârlar Günü satışlarında 84,5 milyar dolarlık satışla yeni bir rekora imza attı. 2020 yılında, 11 günlük alışveriş etkinliğinde 78 milyar dolar değerinde ürün satan Alibaba için bu rekor aynı zamanda yüzde 8,45’lik artışla şimdiye kadar ki en yavaş büyüme olarak kayıtlara geçti.
bekarlar günü

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba, Bekârlar Günü satışlarında rekor kırdı. Şirketin 2020’de aynı dönemde 11 günlük satışları 78 milyar dolar olmuştu. 2021’de ise bu rakam 84,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakam Alibaba için yeni bir rekor anlamına geliyor. Alibaba için bu rekor, geçen yıla göre yüzde 8,45’lik artışla geldi. Ancak bu artış şimdiye kadar ki en yavaş büyüme olarak kayıtlara geçti. Zira 1 yıl öncesi yüzde 8,5 olarak gerçekleşen bu artış,  analistlerin yakın zamanda verdiği yüzde 15’lik hedefin gerisinde kaldı.

Çin ekonomisindeki zayıflama ve hükümetin teknoloji endüstrisi üzerindeki sıkı kontrollerinin büyüme ivmesinin yavaşlamasına neden olduğu ifade ediliyor. Öte yandan, bir diğer Çin merkezli e-ticaret şirketi olan JD.com ise, 54,6 milyar satışla yüzde 28,6 büyüme kaydederek daha iyi bir performans sergiledi.

Bekarlar Günü nedir?

ABD’deki Black Friday (Efsane Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi) satışlarının gölgesinde kalan Bekârlar Günü, 2009 yılında başladı. Alibaba’nın fiyat indirimleri ve ünlü isimlerle yaptığı anlaşmalarla beraber büyük bir ticari etkinliğe dönüştü. Bu yıl da dünyanın pek çok ülkesinde 11.11 indirimleri alışveriş fırtınasına dönüşüyor.

Bekarlar Günü, ortaya çıkışından itibaren sadece Alibaba tarafından değil aynı zamanda diğer e-ticaret şirketleri tarafından da destekleniyor. Bu e-ticaret platformları kendi indirimlerini ve promosyonlarını bu dönemde sunuyor. Bu sebeple Bekârlar Günü’nün başlattı indirimler Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi bir indirimli alışveriş günlerinde “çılgınca alışverişe” dönüştü.

Bekârlar Günü kapsamında gerçekleştirilen kampanyalar pek çok yerde haftalarca sürdürülüyor. 11.11 Bekârlar Günü, Alibaba’nın Güneydoğu Asya’daki kuruluşu olan Lazada’nın Singapur, Malezya, Endonezya, Tayland ve Vietnam gibi ülkelerde hayata geçirdiği kampanyalarla beraber Çin’in dışına da yayıldı. Türkiye’de de pek çok e-ticaret firması ve marka, bu güne özel indirimler uyguluyor.

11.11’in hikâyesi

Bekarlar Günü’nde uygulanan “11.11” indirimleri, 11 Kasım 2009 tarihinde ortaya çıktı. Her geçen yıl popülerliği artırarak devam ediyor. Bekârlar Günü alışveriş festivalinin neden 11.11 tarihinde kutlandığı merak uyandırıyor. Çinli kaynaklara göre, “1” rakamı bekârlığı ifade ettiği için “11.11” tarihi Bekârlar Günü olarak kutlanıyor. Sevgililer Günü karşıtlığı fikrinden doğan Bekârlar Günü, o tarihten bu yana ilişkisi olmayan insanların kutladığı ve kendilerine hediye aldıkları bir gün olarak alışveriş çılgınlığına sahne oluyor.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara