Alibaba, Başarısında 3 Temel Sır Barındırıyor

Alibaba, e-ticaret sektöründe süregelen bir başarı ortaya koyuyor. Şirket, Jack Ma’nın Hangzhou’daki apartmanında temeli atılan mütevazı başlangıcından bu yana çok gelişti.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Alibaba, e-ticaret sektöründe süregelen bir başarı ortaya koyuyor.

Uluslararası alanda tanınan bir e-ticaret imparatorluğuna dönüştü. Dev şirketin bu alanda başarıya ulaşmasını sağlayan temel faktörler nelerdir? İşte Alibaba’nın dünyada bir çığır açan başarısının 3 temel sırrı…

1. Benzersiz İş Modeli

Alibaba, ağırlıklı olarak küçük işletmelere ve son müşterilere hizmet veriyor. Bu, küçük işletmelerin üretici güçlerini özgürleştiren ve tüketiciler için daha çeşitli tüketim seçenekleri sunan benzersiz bir iş fırsatı için şirketin yolunu aydınlatıyor. 1688 (bir B2B e-ticaret platformu), Taobao veya YiDaTong (Çin’in en büyük profesyonel ithalat ve ihracat acentesi), dev şirketin iş modelinin üç temel işletmesidir. Bu işletmeler küçük işletmelere hizmet sağlamaya odaklanır. Ayrıca, birey bazında elde edilmesi mümkün olmayan bir değer oluşturur. Başka bir ifade ile bu üç işletme birlikte düşünüldüğünde, eksiksiz bir e-ticaret ekosistemini temsil ediyor. Ayrıca, şirket, küçük işletmelere odaklanarak, farklı hedef tüketici gruplarına çok çeşitli ürünler sunuyor.

2. Alışılmadık Kâr Modeli

Alibaba, diğer benzer pazaryerlerinin aksine giriş ücreti almak yerine pazarlama ve teknik destek hizmetleri için ücret alıyor. Bu durum, sadık müşterilerden oluşan büyük ve sağlam bir pazar payının oluşmasına katkıda bulunuyor.

Şirketin kârı, esas olarak reklamlardan ve toplam kârın yüzde 57’sine tekabül eden anahtar kelime tekliflendirme alanından geliyor. Yüzde 25’lik bir orana tekabül eden ikinci en önemli kâr kaynağı ise, tüketici davranışlarının veri analizine dayanan teknik hizmetlerden kaynaklanıyor.

eBay China gibi pazaryerleri platform işlemleri için ücret alıyor. Alibaba ise, ara ücretleri kaldırarak ve satıcıların ücretsiz kaydolmasına izin vererek, Çinli müşteriler arasında online işlem alışkanlığını geliştirmeyi başardı. Ayrıca, Taobao da çok sayıda satıcıyı bir araya getirerek daha da fazla müşteri çekmeye devam etmiş oldu.

Grup bünyesindeki platformda şu anda 230 milyondan fazla aktif alıcı ve 8 milyondan fazla aktif satıcı olmak üzere 500 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı var. Yıllık sipariş adedi 11 milyar doları aşıyor. Alibaba, kendi platformlarındaki çok sayıda müşterinin verilerinden, kâr amaçlı reklamlardan ve anahtar kelime tekliflendirmesinden yararlanabiliyor.

3. Güvenilir Ödeme Modeli

Şirketin güvenilir ödeme işlemleri modeli, müşteriler ve satıcılar arasında güvenilir bir ortam oluşmasına yardımcı oluyor. E-ticaret platformundaki tüm satıcılardan kimlik bilgilerini doğrulamak için online bir sertifika testini geçmeleri isteniyor. Ayrıca, satıcılar her zaman denetlendiğinden dolayı yasa dışı işlemler yüksek ölçüde azaltıyor. Bunun dışında tüm alışveriş işlemleri kaydediliyor ve hem satıcılar hem de müşteriler tarafından geriye dönük olarak izlenebiliyor. Bu durum, hem gerçekleşen işlemlerin meşruiyetini koruyor, hem de müşterilerin daha güvenilir satıcılar seçmesine yardımcı oluyor.

Ek bir koruma önlemi olarak ise, ödemeler önce Alipay platformuna aktarılıyor ve yalnızca alıcılar ürünlerini iyi durumda aldıklarını belirttiklerinde satıcılar ödemelerine ulaşabiliyor. 2013 yılında Alipay platformundaki kullanıcı sayısı 300 milyona, işlem sayısı 900 milyar yuana (128 milyar EUR, 135 milyar $) ulaşmıştı. Mobil uygulamadaki aktif kullanıcı sayısı ise 100 milyona ulaşmıştı. Bu rakam aynı zamanda PayPal’daki kullanıcı sayısından bile fazlaydı.

Haziran 2020 verilerine göre ise Alipay’ın 1,3 milyardan fazla yıllık aktif kullanıcısı var ve bir yıl boyunca Çin anakarasında 17 trilyon dolar değerinde işlem gerçekleştirildi. Aylık periyotta incelendiğinde, 80 milyondan fazla tüccar Alipay’i işleri için kullanıyor ve uygulamanın 2.000’den fazla ortak finans kurumu var. Bunlarla birlikte sistem online geri bildirimin yüksek oranda teşvik edileceği şekilde oluşturulmuş. Müşteriler, yorumlar için indirim kuponları ile ödüllendiriliyor. Daha fazla yorum daha fazla indirim kuponu anlamına geliyor. Bu alıcı yorumları, diğer müşterilere genel satın alma deneyimlerinde ve karar verme süreçlerinde yardımcı oluyor. 

Genel anlamıyla incelediğimizde, Alibaba’nın e-ticarette fark yaratarak başarıya ulaştığı göze çarpıyor. Özellikle ticaretteki yeri günden güne katlanarak artan e-ticaret konsepti de şirketin başarıya ulaşmasındaki temel etkenlerden biri sayılabilir.

Alibaba’nın Kısa Tarihçesi

Alibaba, e-ticaret sektöründe süregelen bir başarı ortaya koyuyor.

Alibaba, 1999 yılında Jack Ma’nın Hangzhou’daki dairesinde kuruldu. Aynı yol Alibaba.com yayınlandı. Şirketin verilerine göre, 2003 yılında Çin’deki internet kullanıcılarının sayısı 80 milyona ulaştığında bir online pazar olarak Taobao.com açıldı. Kısa bir süre sonra Taobao’daki satın alma sürecinin eksiksiz bir hale gelmesi için hem Alipay hem de Aliwangwang (Taobao’da anlık mesajlaşma programı) başlatıldı. 2007 yılında Çin’deki internet kullanıcılarının sayısı 210 milyona yükseldi. Alimama bir reklam ticari işlem platformu olarak lanse edildi. Taobao, aynı yıl para kazanmaya başladı.

Şirket hem B2C hem de C2C platformlarını çalıştırdığı için Tmall 2008 yılında piyasaya sürüldü. Alibaba Cloud Computing, şirketin bigdata ve veri madenciliği kavramlarına öncelik verdiklerinin bir göstergesi olarak 2009 yılında kuruldu. 2010 yılında, şirketin mobil ödemeye artan odağının bir parçası olarak aşağıdaki üç platform piyasaya sürüldü: Juhuasuan (C2B için bir platform), AliExpress (küresel bir tüketici pazarı) ve Taobao uygulaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü