Adidas, e-ticaret yatırımlarını iki katına çıkardı

Adidas, koronavirüs salgını sırasında küresel mağaza tabanının yüzde 70’inden fazlasını kapatmak zorunda kalmıştı. Şirket, bu sebeple dijital platformlara odaklanmak adına stratejik değişikliklere gidiyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Adidas, koronavirüs salgını sırasında küresel mağaza tabanının yüzde 70’inden fazlasını kapatmak zorunda kalmıştı.

Adidas, “finansal esnekliğin gündemin anahtarı olduğunu ve kaynaklarını e-ticaret ve BT alanlarına yönelik yeniden tahsis edeceklerini” duyurdu. 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 19 satış düşüşü bildiren şirket, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 40 oranında daha büyük bir düşüş yaşama uyarısında bulunmuştu. 2020 Nisan ayında şirketten yapılan açıklamada, küresel mağazaları sırasıyla mayıs ve haziran aylarında yeniden açmayı planladıkları belirtilmişti.

Adidas CEO’su Kasper Rorsted, “Şu anda, mevcut zorlukları yönetmeye ve e-ticarette gördüğümüz fırsatları ikiye katlamaya odaklandık.” dedi. Rorsted, ayrıca, gelirlerini bildirdikten sonra yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede, iş modelinde dijital hızlanmanın öneminin ve işin bu alanını büyütme planlarının altını çizdi.

Ayrıca, şirket kaynaklarını e-ticaret ve BT alanlarına yönelik yeniden tahsis etme kararına işaret etti. Bu karada önemli bir faktör olarak finansal esnekliğe yani değişen finansal koşullara uyum sağlama yeteneğine dikkat çekti. Bununla birlikte, tüketiciler pandemi sebebiyle zorunlu olarak evde kalırken, e-ticaretin her zamankinden daha önemli hale geldiğine inandığının altını çizdi.

Yeni stratejiler ne kadar etkili oldu?

Adidas’ın satışları, 2020 Ağustos ayında sandalet ve yoga pantolonları gibi gündelik ürünlere olan sıcak taleple beklenenden daha hızlı bir sıçrayış gördü. Bu süreçte şirketin e-ticaret operasyonları da arttı. Mağaza operasyonları normale dönmeye başlamış oldu ve şirketin ikinci çeyrek için bildirdiği yüzde 34 satış düşüşü, analistlerin tahminlerini aşarak stokta bir yükselişe yol açtı.

Şirket, üçüncü çeyrekte gelirin bir yıl öncesine göre muhtemelen orta seviyede tek haneli bir yüzde oranında düşeceğini açıkladı. İki haneli bir yüzde oranında zarar etmiş olan diğer şirketlere göre Adidas’ın bu durumdan bu kadar ucuz kurtulmasının arkasındaki ana faktör, e-ticarete verilen önemde yatıyor.

Adidas, mağazalarının yüzde 70’ini kapattı

Adidas, pandemi nedeniyle küresel olarak mağazalarının yüzde 70’ini kapattı. Şirket, büyümeyi yeniden canlandırmaya çalışırken, online alışveriş ve fiziksel perakende arasında yeni normale uyum sağlama yolunda emin adımlar atmaya devam ediyor. Şirket, hisse senedi fiyatları bazında bu yıldaki düşüş oranını yüzde 14 ile sınırlamış oldu. Ayrıca, koronavirüs salgınıyla küçülmeye doğru giden dünya ekonomisine rağmen bu seviyeyi korumalarında e-ticaret yatırımlarının büyük bir etkisi oldu.

Adidas’ın yaptığı açıklamaya göre, şirket, karantina sürecinde hedeflenen tüketici pazarlaması, özel ürün lansmanları ve öncelikli tedarik zinciri yönetimi aracılığıyla e-ticareti tamamen işlevsel olan tek kanal olarak ikiye katladı. Bu güçlü odaklanma, küresel e-ticaret satış büyümesine yansıdı. Büyüme rakamları, hem nisan hem de mayıs aylarında üç haneli bir orana yükseldi. Ayrıca, mağazalar yeniden açıldığında bile istisna sayılabilecek bir seviyeye ulaştı.

Adidas CEO’su Kasper Rorsted, bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise, şu sözleri kaydetti; “İş elbiselerinin tamamı bir gecede değişti ve pek çok insanın takım elbiseler ile işe dönme olasılığı azaldı. Elbette bu bizim için çok önemli.” 2016’dan beri Adidas’ın CEO’su olan Rorsted, şirketin artan e-ticaret gücünün ileriye dönük mağaza içi alışveriş deneyimini etkileyeceğine de değindi. Deneyimli CEO, “Perakende mağazalarının şu an için yerinde kalacağını düşünüyoruz; ancak mağazacılık sektörü, online alışveriş deneyimiyle çok daha yakın bir şekilde birleşti.” dedi.

Satış rakamları 3,58 milyar avroya ulaştı

Şirketin ikinci çeyrek satış rakamları, 3.58 milyar avroluk bir seviyede gerçekleşti. Analistler, 3,24 milyar avronun üzerinde bir satış rakamı tahmin etmişti. E-ticaret gelirleri bu dönemde neredeyse ikiye katlandı. Şirketin kendi e-ticaret kanalı üzerinden yaptığı satışlar, ikinci çeyrek boyunca yüzde 93 arttı. Adidas, üçüncü çeyrekte 600 milyon avro ile 700 milyon avro arasında bir işletme kârı elde etmeyi beklediğini söyledi. Bu da ikinci çeyrekte 333 milyon avroluk bir kayıptan sonra büyük önem arz eden bir gelişme olarak göze çarptı.

Son olarak; 2020 Kasım ayı verilerine göre Adidas, e-ticaret alanında attıkları büyük adımlar sayesinde tek haneli olacağı tahmin edilen satış kaybını yüzde 7 ile sınırlamayı başardı. Perakende mağazalarının çoğunu açmayı başarmalarına rağmen, perakende mağazaları önemli ölçüde daha az ziyaretçi ziyaret etti. Online satışlar beklenmedik ölçüde artış sağladı: e-ticaret satışlarının artış oranı son üç ayda yüzde 51’den az olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü