2021’de Şirketlerin Kaçınması Gereken 3 E-Ticaret Hatası

E-ticaret uzmanları, 2021 yılında tekrarlanmaması gereken çok sayıda e-ticaret hatası üzerinde araştırmalar yapıyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
29 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
29 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
E-ticaret uzmanları, 2021 yılında tekrarlanmaması gereken çok sayıda e-ticaret hatası üzerinde araştırmalar yapıyor.

E-ticaret, bir girişimcinin üstlenebileceği en kârlı dijital girişimlerden biri haline geliyor. Bu nedenle e-ticaret pazarı artık markalarını daha gelişemeden batıran e-ticaret konseptleriyle aşırı dolmuş durumda! E-ticaret uzmanları, markaların 2021 yılında kaçınması gereken üç e-ticaret hatasını açıkladı.

Potansiyel müşteri bulma konusunda yetersizlik

Potansiyel müşterilerin web sitelerini ziyaret etmesini sağlamak kolay değildir. Web sitesine gelen her ziyaretçinin, uygulanabilir ve kullanılabilir bir ipucu bırakmaları sağlanmalıdır. Bunun için iletişim bilgileri bırakmaları gerekir.

E-ticaret hatası, stratejik bir hatadır. E-ticaret sitelerinin 2021 yılından tıklamaları paraya dönüştürmek için yeni trendlere uygun stratejiler belirlemeleri gerekiyor. Potansiyel müşteriler bir nedenden dolayı e-ticaret sitesini arayabilir ya da ziyaret edebilir. Bu durumda potansiyel satış şansını kaybetmemek ziyaretçi ayrıntıları saklanmalıdır.

Kârlı potansiyel müşterileri kazanabilmek için e-ticaret sitesi birçok farklı özellikle donatılmalıdır. Potansiyel müşterilerin ilgilerini bırakabileceği özellikler eklenmelidir. Örneğin; potansiyel müşteriler e-bültene abone olmaya teşvik edilebilir. Bunun için ana sayfada bir kutucuk kullanılabilir.

E-ticaret hatası ve Çözülmemiş teknik sorunlar

Bir e-ticaret markası olan bir web sitesi, gerçek ya da fiziki mekanda faaliyet gösteren bir mağazanın dijital versiyonudur. Fiziki mağazalarda müşteriler ürün bulmak ve ödeme yapmak için vakit harcamayı pek sevmez. Aynı şekilde e-ticaret sitesinde de gezinmeyi imkansız kılan, ürün bulmayı zorlaştıran, ödeme adımlarını işkence haline getiren ve aşırı uzun yükleme süreleri oluşturan teknik sorunlar müşteri kaybı anlamına gelir.

Diğer taraftan, e-ticaret markalarının yaptığı en yaygın hata, web sitelerini mobil cihazlar için optimize etmemektir. Telefonlarda ve mobil cihazlarda yapılan online alışveriş, oldukça popüler bir alışveriş yöntemidir. Markalar teknik sorunlar nedeniyle bu trendi kaçırmamalıdır!

Teknik bir sorun belirlendikten ve çözüldükten sonra ziyaretçilerin web sitesinde daha fazla kalacaktır. Bunun hiçbir zaman bir bahanesi olamaz. E-ticaret sitesinde herhangi bir gizli hata olup olmadığını görmek için günlük kontroller yapılmalıdır.

Kaotik, tutarsız ve özensiz tasarım

E-ticarette web sitesi, markadır. Markanın ve amacının net ve tutarlı olması gerekir. Tüketiciler, markaya ve imaja güvendikleri için e-ticaret sitesini ziyaret ederler. Bu nedenle bu imajı tutarlı tutmak çok önemlidir. Ana sayfada minimal bir tasarım varsa, ürünleri ya da hizmetleri listeleyen sayfalarda kaotik, karmaşık, tutarsız ve düzensiz bir düzen kullanılmamalıdır.

Bir e-ticaret web sitesi için daha az daha çoktur. Potansiyel müşterilerin ürünü satın almak için kullandığı platform, göz kamaştıracak ve etkileyecek bir yer değildir. Tasarımla basit ve tutarlı olmalıdır.

Tutarsız tasarım en büyük kullanıcı deneyimi hatalarından biridir. Bu durum, web sitesinin teknik işleyişini de etkileyebilir. Örneğin; animasyon efektleri farklı cihazlarda farklı sayfa yükleme hızlarına sahiptir. Hatta bu tür efektler, sayfanın düzgün yüklenmesini engelleyebilir. 2020 yılında yaşanan salgın nedeniyle e-ticaret, modern hayatımızda vazgeçilmez bir ticaret modeli haline geldi. 2021 yılında tüketiciler ve işletme sahipleri işlerini online ortama taşıdıkça e-ticaret sitelerinin kullanımı da artıyor. Bu sebeple markalara büyüme şansı veren e-ticaret sitelerinde yapılacak hataların farkında olmak gerekiyor. Her e-ticaret hatasının bir çözümü vardır. Önemli olan markaların bu hataların çözümüne odaklanmasıdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü