2021 Yılında E-Ticarete Başlamak İçin İpuçları

2021 yılında e-ticarete başlamak istiyorsanız, bazı ipuçlarına ihtiyacınız olacaktır. Eyleme dönüştürülebilir olan bu ipuçları elbette işinize yarayacaktır. Bir an önce e-ticarete başlamak ve e-ticareti bir an önce test etmek sizin için en iyisi olacaktır.
5 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
5 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
2021 yılında e-ticarete başlamak istiyorsanız, bazı ipuçlarına ihtiyacınız olacaktır.

2020 yılı, online satış için yerleşik bir online varlığa sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha doğruladı. Tüketiciler sosyal medyaya ve online alışverişe daha fazla zaman harcadı. Dolayısıyla birçok marka, ciddi bir şekilde e-ticarete yatırım yapmayı düşünmeleri gerektiğini fark etti. 2021 yılı, gelişen bir endüstrinin konsolidasyonu olacaktır. Peki, e-ticarete başlamak istiyorsanız ne yapmalısınız? E-ticaret nasıl başlayabilirsiniz?

E-Ticaret Başlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Ürün

Online satış yapmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey, pazar araştırması yapmaktır. Satmak istediğiniz ürün, zaten doymuş bir pazara sunulmamalıdır. Bunun için belirli bir ülke veya pazarı ya da belirli bir ürün için araştırma hacmini kontrol edebilirsiniz.

Google Trends, belirli bir zaman diliminde bir ürünü satın alma niyetiyle ilgili anahtar kelimeleri kontrol etmek için kullanabileceğiniz güçlü ve ücretsiz bir araçtır. Amazon’u da, düşündüğünüz nişe benzer ürünleri kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Rekabet halinde olma durumu her zaman kötü bir şey değildir. Hatta bunun tam tersi olduğunu bile söyleyebiliriz. Ancak, pazarda yeniyseniz, ürününüzün nasıl benzersiz bir satış teklifi sunacağını iyi idrak etmeniz gerekir.

  • Platform

E-ticarete başlamak için doğru ürünü bulduktan sonra yapmanız gereken ilk şey, doğru platformu seçmek olacaktır. Orada kullanabileceğiniz birçok e-ticaret yazılımı ve uygulaması vardır. Ancak mevcut entegrasyon fırsatlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Örneğin; Shopify, büyük bir uygulama ekosistemine sahip, en iyi ve kullanımı en kolay platformlardan birini sunuyor. Ayrıca, gelecekte işinizi ölçeklendirme ihtiyacınızın ortaya çıkması durumunda diğer web sitelerine entegre olma olanağını da sağlıyor.

Amazon, ürününüzü satabileceğiniz en büyük pazaryeridir. Ancak klasik bir ürün satarsanız, ciddi bir rekabetle karşılaşacağınızı da bilmeniz gerekir. Yapılacak en mantıklı şey ise, her iki platformda da satış yapmak ve Amazon’da da kendi e-ticaretinizde de bir varlık oluşturmaktır. Markanızı sıfırdan inşa etmenin ve müşteri kazanmanın en iyi yolu budur.

  • Sosyal medya

E-ticaret başlamak için sosyal medya önemli bir mecradır. İnsanlar günlük olarak sosyal medyada saatler geçirse de her platformun kendi kitlesi ve demografisi vardır. Facebook ve Instagram, çok geniş bir kitleye hitap ediyor gibi görünebilir. Ancak daha genç bir kitleye ulaşmaya çalışıyorsanız Facebook ve Instagram en iyi seçenekler olmayabilir. Örneğin; TikTok, Z Kuşağı arasında en popüler uygulamadır. Fakat hedef kitleniz 25 yaş üstü kadınlar ise Pinterest iyi bir seçenek olabilir.

Influencer pazarlama (fenomenler yoluyla yapılan pazarlama), farkındalık ve nihayetinde satış oluşturmak üzere markanızı kulaktan kulağa yaymak için en popüler seçeneklerden biridir. Google Ads, belirli bir ürünü arayan kişileri hedefleyerek satışları artırmanın en iyi yoludur. Sosyal medyada, ürününüz ile ilgilenebilecek pasif alıcıları hedeflersiniz. Bunun tersine Google ile halihazırda bir ürün arayan ve satın almaya hazır aktif alıcıları hedefleyebilirsiniz.

  • Teslimat

Bir e-ticaret markası oluşturduğunuzda ya da e-ticaret başlamak için teslimat, ilgilenmeniz gereken en önemli şeylerden biri olacaktır. Ürünü sizin adınıza göndermek için Amazon FBA’yı (Amazon tarafından yerine getirilme) kullanmaya karar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin için taşıma ve teslimat işleriyle ilgilenecek bir üçüncü tarafla da ortak olabilirsiniz. Kendi deponuz ve ikmal merkeziniz yoksa bu seçenekler muhakkak dikkate alınmalıdır.

  • Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri, 2021 yılında e-ticarete başlamak için muhtemelen işinizin en önemli parçası olacaktır. Sürdürülebilir bir marka oluşturmak istiyorsanız, müşterilerinizi memnun etmek için hızlı ve etkili bir hizmet sunmanız gerekmektedir. İlk başta farklı platformlardaki bir serbest çalışanı kiralayabilir veya şirket içi bir ekip kiralayabilirsiniz.

Sonuç olarak;

2021 yılında e-ticarete başlamak ve kendi e-ticaret markanızı oluşturmak gib bir fikriniz varsa, yukarıdaki ipuçları sizin için sadece birkaç öneri niteliğindedir. Bu ipuçları arasında bir an önce eyleme dönüştürülebilir ipuçları elbette işinize yarayacaktır. Ancak e-ticarete başlamak ve test etmek sizin için en iyisi olacaktır. Uygulamalı deneyim, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını öğrenmenin ve anlamanın en iyi yoludur. Aynı zamanda fikrinizi veya ürününüzü doğrulamanın ve doğru pazarın ne olduğunu anlamanın da en iyi yolu budur.

WORLDEF İle E-Ticarete Başlayın!

WORLDEF ile e-ticarete adım atın! E-ticarete başlamak için e-ticaret profesyonellerinden eğitim ve danışmanlık hizmetleri alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü