2021 Yılında B2B E-Ticaret İçin Öngörülen 5 Trend

Küresel koronavirüs salgını 2020 yılının başlarında ortaya çıktı. Bu dönemde B2B e-ticaret zaten hızlı bir büyüme kaydediyordu. Özellikle de toptancılık sektörünün dijital dönüşümünü hızlandırıyordu. 2020 yılı için birçok sektörde değişiklik olsa da beş trend bu değişimde özellikle etkili olabilir.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
15 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
15 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Bu dönemde B2B e-ticaret zaten hızlı bir büyüme kaydediyordu.

B2B e-ticaret trendleri; üreticilerin, markaların, distribütörlerin, perakendecilerin ve tüketicilerin 2021 yılı ve sonrası etkileşimlerinde nasıl değişiklikler ortaya çıkarabilir?

1. Dropshipping

Kendi ürünlerini üretebilen veya üretemeyen markalar ve distribütörler, uzun yıllardır perakendeciler adına dropshipping yapıyor. Örneğin; herhangi bir sayıda çok kanallı perakende mağazasından kışlık bot alan veren bir müşterinin siparişi, doğrudan farklı bir kentteki depodan gönderilebilir. Benzer şekilde, bir müşteri bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğinde ve küçük bir mutfak aleti satın aldığında, siparişi, perakendeciden ziyade bir distribütör veya üreticinin göndermesi daha olasıdır.

Bu eğilim birkaç nedenden dolayı 2020’de arttı:

  • Birincisi; mart, nisan ve sonraki aylarda yaşanan karantina süreci, e-ticaret tedarik zincirlerini olumsuz etkiledi. Bazı durumlarda, bu toptan işletmeleri ikmal altyapısına yatırım yapmaya zorladı.
  • İkincisi; e-ticaret talebi aniden yükseldi ve daha önce kendi fulfillment operasyonlarını gerçekleştiren bazı perakendecileri tedarikçilere yönelmeye zorladı.
  • Üçüncüsü; karantina süreçleri birçok büyük perakendeciyi iflasa zorladı. Bu işletmelerin birçoğu, iflas sırasında dropshipping vasıtasıyla online satış yapmaya devam etti. Mali durumları kamyon dolusu ürün sipariş etmeyi zorlaştırdı; ancak dropshipping ile ticari faaliyetlerini devam ettirebildiler.

Her durumda, toptancılar ve perakendeciler pandemi nedeniyle alışkanlıklarını değiştirdi ve bu yeni alışkanlıkların yakında değişmesi muhtemel değil. Dropshipping’in devam eden ve hızlanan büyümesi sayesinde B2B e-ticaret de büyüyebilir.

2. E-Ticaret Entegrasyonu

Dropshipping’teki artışın bir diğer sebebi de e-ticaret entegrasyonundaki artıştır. Covid-19 odaklı iş gücü izinleri sebebiyle eleman sıkıntısı çekilmesine rağmen, birçok B2B e-ticaret şirketi, perakende müşterileriyle entegrasyonlar geliştirdi. Çoğu durumda, bu entegrasyonlar, platformları ve verileri entegre eden API’lerden yararlandı. Bu, markaların ve distribütörlerin perakendecilere doğru envanter bilgileri, tedarik zinciri ayrıntılarını ve diğer hayati iş verilerini sağlamasına olanak tanıdı.

Dahası, e-ticaret entegrasyonları bu verileri sunmayı ve yerel uygulamalar veya progresif web uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlar dahil olmak üzere yeni kanallarda sipariş vermeyi mümkün kıldı. B2B e-ticaret tedarikçileri ve perakendeciler benzer şekilde bu e-ticaret entegrasyonlarına önemli yatırımlar yaptı. Bu çerçevede gelir elde etmenin tek yolu bunları kullanmaya devam etmektir.

3. Müşteri Deneyimi

B2B e-ticaret entegrasyonundan artış, daha iyi müşteri deneyimlerine yönelik trendleri de beslemeye yardımcı oluyor. Amazon’da online müşterilerin yüzde 73’ü, Y kuşağıdır. Burada satın alma yapan kişilerin yüzde 68’i, bir satış görevlisi ile konuşmaktansa, ürünleri online olarak araştırmayı (yüzde 61’i bir mobil cihaz kullanarak) tercih ediyor. Geleneksel B2B e-ticaret satış kanalları geçmişte olduğu kadar popüler değil.

2021 yılında B2B tedarikçilerinin potansiyel yeni müşterilerin dikkatini çekmek için e-ticaret teknolojilerini ve uygulamalarını kullanması bekleniyor. B2B e-ticaret alışveriş deneyimleri, daha iyi web siteleri, satış kanalları, mobil uygulamalar ve uygun düzeyde kişiselleştirme, entegrasyon ve özelleştirme ile B2C’ye rakip olacaktır.

4. Ödeme Seçenekleri

Yeni kanallar, entegrasyonlar ve satın alma deneyimleriyle birlikte yeni B2B finansman biçimleri de dahil olmak üzere yeni ödeme seçenekleri öngörülüyor. 2021 yılında B2B e-ticaret şirketlerinin ödeme alma altyapılarını modernize etmesi bekleniyor. Bu, faturaları fiziksel olarak postalamak ve ödemeleri yeni yollarla düzenlemek gibi manuel işlemlerden uzaklaşmak anlamına geliyor.

Hangi çözümler ortaya çıkarsa çıksın bu yeni ödeme seçeneklerinin, dijital işlem ücretleri, ödeme gecikmeleri, havale verilerini işleme ve işlem görünürlüğü dahil olmak üzere mevcut sistemdeki çeşitli sorunları çözmesi bekleniyor. Dolayısıyla, B2B işlemleri için dijital ödemeler bazı perakende seçeneklerine benzeyebilir.

5. Pazarlama

Beş etkili B2B e-ticaret trendlerinden en spekülatifi, pazarlama ile ilgili. B2B tedarikçileri, tüketiciye dönük işletmeler gibi ürünlerini giderek daha fazla pazarlayacak. Bu zaten birçok tüketici markası için geçerli. Birçok ünlü marka, ürünlerini her zaman doğrudan tüketicilere tanıtıyor; ancak bu, her B2B satıcısı için geçerli değil. Bu durum muhtemelen 2021 yılında değişecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü